Site Dışı Optimizasyon Nedir?

Bir web sitesinin doğal arama sonuçlarında yükselebilmesi için, o web sitesinin dışında başka sitelerde yapılan her türlü çalışmaya, site dışı optimizasyon (off page optimisation) denir. Site dışı optimizasyon genelde link inşaası (link building) ağırlıklı olarak yapılır.

Bunun için yükselmesi istenen siteye, hedef anahtar kelimeye yönelik bir kurgu ile (içerik ve link kurgusu) ilgili sitelerden link oluşturulmaya çalışılır. Bu linklerin her biri bir çok arama motoru tarafından olumlu bir oy kabul edilir. Böyle site hedeflenen anahtar kelimelerde değer kazanarak, arama sıralamalarında yükselir.

 

Ancak her alınan link web sitesinin yükselmesine neden olmayabilir. Tam tersine bazı linkler, arama sıralamasında siteyi geriye atabilir. Alakasız içeriklerden, spam sayfalardan, spam olarak değerlendirilebilecek sayfa konumlarından gelen linkler, fayda yerine zarar getirebilir. Bu sebeple link building ciddi bir uzmanlık gerektirir.

 

Link building çalışmalarında dikkat edilecek bir diğer konu, link çeşitlendirmesinin önemidir. Aynı tarz ve aynı şekilde verilen linkler, doğal olmayan şekilde hızla artan linkler, yine fayda sağlamayacaktır. Bunun yerine çeşitli ve zamana yayılmış bir link stratejisi uygulanmalıdır.